Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Moralność Pani Dulskiej - streszczenie

do pozbycia się Hanki, nim będzie za późno i dojdzie do skandalu.

Akt II rozpoczyna komiczna scena „spaceru” pana Dulskiego, drepczącego wzdłuż pokoju tam i z powrotem w celach zdrowotnych. Dulska, w międzyczasie poganiając córki, przygotowujące się do wyjścia na tańce,  skrupulatnie odmierza mężowi czas i przebyte kilometry. Widzimy tu całkowitą (lub być może pozorną) zależność Felicjana od żony i zgodę na zachowanie absurdalne, nie znamy jednak tak naprawdę jej przyczyn.

Mela zostaje w domu z powodu złego samopoczucia i jesteśmy świadkami jej rozmowy ze Zbyszkiem (który wcześniej wysłał Hankę do lekarza, prawdopodobnie już domyślając się, że dziewczyna jest z nim w ciąży), jedynej chyba szczerej w całym utworze. Naiwna i prostoduszna Mela wyjawia Zbyszkowi, że chciałaby pójść do klasztoru, z dala od zgiełku świata, Zbyszko uważa jednak, iż jest to niemożliwe i zapewne w końcu stanie się taka jak matka, gdyż „głębsza warstwa weźmie górę”. Mela wyjawia również Zbyszkowi swój smutek z powodu sytuacji jego i Hanki (widziała ich pocałunek i zinterpretowała go na swój dziecinny sposób – myśli, że łączy ich wielka, nieszczęśliwa miłość; nieszczęśliwa, ponieważ matka nigdy nie zgodzi się na taki mezalians) oraz zdradza, że Hanka ma narzeczonego na wsi – finanzwacha, czyli strażnika urzędu celnego, który pisze do niej listy. Wyraża jednak chęć pomocy „zakochanym”.

Wraca Hanka i potwierdza podejrzenia Zbyszka – jest w ciąży. Zbyszek namawia ją na powrót do domu, czego ona nie chce uczynić z obawy przed gniewem ojca. Gdy chłopak wychodzi, nadchodzi Mela i zapewnia Hankę o swojej pomocy, nie rozumie jednak sytuacji. Gdy przybywa Juliasiewiczowa, młoda Dulska powtarza jej zasłyszane urywkowo słowa i inaczej zinterpretowane fakty oraz prosi o wstawiennictwo w sprawie Zbyszka i